Domov Ste izbrali pravo domeno?
Izbira domene ni mačji kašelj. Na podlagi domene se spletne strani namreč razvršča na iskalnikih, zato morajo biti domene takšne, da si jih je lahko zapomniti, dobro pa je, da vsebujejo tudi ključne besede, ki jih uporabniki spleta vtipkajo v iskalnike. Po drugi strani morajo biti domene tudi take, da se z lahkoto ločujejo od svoje konkurence.
Poglejmo si nekaj konkretnih primerov domen, da bi znali izbrati pravo za svojo spletno stran!
- Registrirajmo domene z več končnicami in različice z vezajem ter brez: ko izberemo domensko ime, ga je smiselno registrirati z najpogosteje uporabljenimi domenskimi končnicami. Tako je smiselno registrirati domene s končnicami .si, .com, .eu, .net in morda še . info. Prav tako nam ne sme biti žal denarja za registracijo z in brez vezaja, če gre za dvo- ali večbesedne domene.
- Z domeno zaščitite svojo blagovno znamko. Pazite, da se ločujete od konkurence. Ni dovolj, da vaša domena vsebuje samo ključno besedo. Poglejmo, zakaj!
Če imamo domene pečen-krompir.si, pečenkrompir.com in pečenkrompir.si lahko hitro opazimo, da so si izjemno podobne in da bi se potencialne stranke pri iskanju vašega podjetja z eno izmed zgornjih domen hitro zmotile. Zato je pri izbiri domene potrebno imeti tudi to, da je domena prepoznavna, domiselna in edinstvena.
- Od domene in končnice je odvisna tudi pozicija naše spletne strani na tujih iskalnikih. To je še zlasti pomembno pri tistih spletnih straneh in podjetjih, ki s svojim delovanjem ciljajo na globalne trge. Google rezultate na iskalnikih prilagaja lokalnemu trgu, zato je pomembno, kakšna je posamezna končnica domene. Končnice domene držav (.si, .at, .hr, itd.) Googlu povedo, da je vsebina te spletne strani namenjena dotični državi. V primeru domen .com ali .eu je mogoče v Google orodjih za spletne skrbnike tudi nastaviti, za katere trge je namenja spletna stran – s temi dvema končnicama tudi najlažje nastopamo na tujih trgih.
Več do domenah in njihovi izbiri si preberite še na hosterdam domene.