Strojni elementi v robotiki
| Članek je bil prebran 182 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Mehanska obdelava kovin, plastike in drugih surovin je danes zasnovana z mislijo na čim večjo natančnost in ekonomičnost. Zato so se v industriji razvili mnogi postopki za kar se da visoko stopnjo avtomatizacije. Računalniki v povezavi z mikrokrmilniki omogočajo upravljanje gibanja z enostavnimi ukazi, ki jih lahko s pomočjo programiranja povsem prilagodimo danemu problemu. Prenos signalov v gibanje pa poteka s široko paleto strojnih rešitev, ki jim pravimo strojni elementi.

Proizvodnja avtomobilov

Kaj so strojni elementi?

Strojni elementi so mehanski deli ali skupki delov, ki opravljajo določeno nalogo pri delovanju stroja. Enostavni strojni elementi so že vijaki s pripadajočimi maticami, vzmeti in mozniki. Za enostavno konstruiranje gradnikov v strojih so taki elementi podvrženi standardizaciji, s čimer je bistveno olajšana sama konstrukcija naprav. Seveda pa med strojne elemente spadajo tudi bolj kompleksni deli, na primer linearni aktuatorji, hidravlični cilindri, ležaji, vpenjalne sklopke in podobno. Nabor strojnih elementov se z uporabo novih dognanj in principov vseskozi širi in danes imamo prek specializiranih proizvajalcev na voljo na milijone različnih elementov. Tako je načrtovanje strojev za proizvodne procese bistveno bolj enostavno in učinkovito.

Razvoj robotike

Klasični stroji za predelavo in proizvodnjo omogočajo povsem avtomatizirano delovanje. Še vedno pa jih je treba nastaviti za vsak proces posebej. Računalniško podprto delovanje seveda omogoča shranjevanje cele kopice programov delovanja in tudi sprotno optimiziranje ali popravljanje procesa. Z imenom robotika pa označujemo vedo o inteligentnem gibanju mehanizmov. Robotski sistemi so sposobni pametne fizične interakcije s človekom in okoljem. Pri tem veliko vlogo igrajo senzorji, s katerimi lahko robotski sistemi prepoznavajo okolico in sproti prilagajajo delovanje. Seveda pa ključno vlogo tu igrajo računalniški sistemi, ki poleg standardnih postopkov ženejo tudi umetno inteligenco.

Robotski manipulatorji

Strojem za manipulacijo in obdelavo predmetov lahko rečemo roboti takrat, ko so sposobni inteligentnega delovanja. To pomeni, da lahko sproti preverjajo rezultat in v realnem času prilagajajo gibe, sile ali pa celotne sklope predvidenih postopkov pri delovanju. Klasični primer so robotske roke, kjer so strojni elementi združeni v naprednem sistemu za manipulacijo predmetov. Poleg tega, da robotska roka omogoča cel kup operacij in zamenjavo orodja, vsebuje tudi senzorje za fizično in svetlobno zaznavo. Z njihovo pomočjo lahko preverja pravilnost obdelave in se prilagaja odstopanjem v materialu. Umetna inteligenca ponuja tudi možnost učenja, kar zmanjša potrebo po človeški intervenciji in tako še bolj olajša delovanje proizvodnega procesa. Seveda pa znotraj robotike spadajo tudi stroji s povsem drugačnim videzom. Največkrat so pravzaprav robotske roke le del sistema, ki je medsebojno usklajen in deluje v istem proizvodnem procesu.

© 29. 04. 2024 - honorar. W3B, d.o.o..