Napake pri uporabi krožne žage
| Članek je bil prebran 59 krat.
Slabo!Zadostno!Dobro!Prav dobro!Odlično!

Krožna žaga, je ena izmed osnovnih električnih orodji. Zaradi njene vsestranskosti in moči je uporabna pri vsakem domačem projektu. Kljub temu pa prekomerna uporaba, skupaj s slabim vzdrževanjem in ravnanjem lahko povzroči težave.

Uporaba krožne žage

V nadaljevanju članka boste spoznali tri najpogostejše napake pri uporabi krožne žage.

#1 Napaka: Nepravilno shranjevanje

Kje shranjujete svojo krožno žago, lahko določi usodo orodja in vpliva na njegovo delovanje. Shranjevanje žage na pravem mestu, površini in v ustrezni okolici je ključnega pomena, da se izognete težavam v prihodnosti. Pravilno shranjevanje krožne žage zmanjšuje škodo na žagi in njenem rezilu.

Poškodovano rezilo vaše žage je lahko njegova Ahilova peta. Rezilo ja tisto kar orodju daje moč, vendar je na žalost izjemno občutljivo na poškodbe. Poglejmo si, kaj lahko naredite, da se izognete odstopanju, trenju in rjavenju rezila:

Odstopanje se zgodi, ko se rezila drgnejo druga ob drugo. Preprečite ga tako, da med rezili položite debel karton ali dve plasti vezanega lesa. Odstopanje se pojavi tudi, ko se rezila postavijo na grobo površino, kot sta beton in jeklo. Če morate postaviti rezilo, poskrbite, da bo na vezanem lesu ali plastični površini. Ko shranjujete rezila, jih obesite na steno ali pa jih hranite v škatli/predalu. Pazite le, da se rezila ne prekrivajo, saj to povzroča drgnjenje. Poskrbite tudi, da boste orodje in rezila hranili izven mokrih in vlažnih prostorov.

#2 Napaka: Slaba priprava na delo

Mnogi delavci se ne zmenijo za varnostne korake pred uporabo ročnega orodja. Pomanjkanje priprave pred začetkom dela lahko povzroči hudo škodo na orodju. Prav tako pa vas lahko postavi v nevarnost za resne poškodbe.

Vaša priprava na delo bi morala biti sestavljena iz treh korakov:

Poskrbite, da nastavite globino rezila, preden začnete rezati. Rezilo naj vedno prodre nekaj centimetrov pod desko, ki jo režete. Ne pozabite tudi nastaviti nagib.

Pred začetkom dela preverite, kaj režete, in po potrebi odstranite vse, kar lahko povzroči nevarnost poškodbe ali prekomerno obrabo orodja (npr. žeblje iz lesa). Obdelovanec je treba tudi pravilno pritrditi s sponkami in postaviti na stabilno površino. S tem zagotovite stabilnost orodja in sebe zavarujete pred poškodbami. Prav tako se izogibajte uporabljanju svojega telesa za stabilizacijo obdelovanca.

Določene elemente osebne zaščitne opreme, kot so zaščitna očala, je treba nositi ne glede na vse. Drugo osebno zaščitno opremo je treba uporabljati glede na opravilo. Če režete material, ki bi lahko vseboval strupene kemikalije, bo potrebna tudi maska proti prahu. Prav tako je v nekaterih primerih potrebno zaščiti ušesa, če je orodje, ki ga uporabljate izjemno hrupno (nad 85 dB).

#3 Napaka: Neprevidna uporaba

Vedno počakajte, da se rezilo žage popolnoma ustavi, preden ga postavite. Polaganje orodja na tla, medtem ko še vedno deluje, lahko povzroči hujše ureznine – tako na obdelovancu kot na vas.

Pazite tudi na odboj. Odboj se zgodi, ko se obdelovanec nenadoma in nepričakovano z močno silo obrne proti operaterju. Da zmanjšate tveganje odboja, med rezanjem podpirajte obdelovanec in naredite čim bolj ravno površino ob rezilu.

Če se orodje pretirano pregreje, lahko pride do termičnih razpok in s tem do poškodb na orodju kot tudi vas v primeru, da v vas prileti kos obdelovanca.

Krožne žage je treba držati za izolirani ročaj. Če se kovinske površine orodja dotaknejo živih žic, postanejo prevodne. To ustvarja resno električno tveganje za operaterja in celo za okoliške sodelavce.

V skladu s temi smernicami in znanjem o pravilni uporabi krožne žage lahko zagotovimo varno in učinkovito delo, obenem pa ohranjamo žago in sebe v najboljšem možnem stanju. Ne pozabite, da je varnost na prvem mestu pri vsakem projektu, ki vključuje električna orodja, vključno s krožno žago.

© 29. 04. 2024 - honorar. W3B, d.o.o..