Grški otok Krf je najsevernejši izmed otokov v Jonskem morju. Ima pretežno hribovito pokrajino in je drugi največji otok izmed Jonskih otokov, od celine pa ga ločuje približno 3 kilometre širok Krfski preliv. Otoku je najbližja albanska obala, ki je od otoka oddaljena samo 3 kilometre, severno od otoka pa je Jonsko morje združuje z Jadranskim morjem. Glavno mesto otoka je istoimensko mesto Krf, v katerem je sedež Jonske univerze (prve grške univerze), ki je z delovanjem pričela leta 1985 in kjer poučujejo zgodovino, glasbo, jezikoslovje s prevajanjem, knjižničarstvo in arhiviranje, računalništvo ter avdio in vizualne umetnosti, predhodnico današnje univerze pa so ustanovili že Britanci leta 1884. Na Krfu so bila ustanovljena tudi prvi grški filharmonični orkester in prva grška umetniška akademija.
Izvor imena
Izvor grškega imena otoka Kerkyra oziroma Korkyra je tesno povezan z grško mitologijo. Mit pravi, da se je bog morja Pozejdon zaljubil v nimfo Korkyro, ki je bila hčerka rečnega boga Azopa in rečne nimfe Mezope, ter jo ugrabil in odpeljal na do takrat še neznan otok in ga iz navdušenja poimenoval Korkyra, ime pa se je postopno preimenovalo v Kerkyra. Z nimfo je Pozejdon imel sina Fajaksa, po katerem se prebivalci otoka imenujejo Fajaki.
Drugi izvor imena, ki je verjetnejši, pa je povezan s prevodom italijanske različice prvotnega bizantinskega imena Korypho, ki pomeni »mesto vrhov«.
Pestra zgodovina
Otok Krf ima pestro zgodovino, ki sega že v 8. stoletje pred našim štetjem, ko so otok prvi kolonizirali Korintčani, spor med Krfom in Korintom leta 480 pred našim štetjem pa je bil eden izmed povodov za izbruh Peloponeške vojne. Otok pa je tudi predmet grške mitologije, v Homerjevi Odisejadi naj bi bil Krf zadnji Odisejev postanek, preden je dosegel domačo Itako. V srednjem veku je bil otok del Bizantinskega cesarstva, nato pa so si ga podrejali Normani, Benečani, Francozi in na koncu tudi Britanci, ki so zgradili velik del moderne otoške infrastrukture.
Več kot samo zabava
Med Slovenci je Krf najbolj znan predvsem kot priljubljena destinacija za maturantske izlete ob zaključku srednje šole, vendar pa otok ponuja več kot samo zabavo – najdemo lahko namreč številne skrite znamenitosti.
Otok je bil že v 19. stoletju priljubljeno letovišče evropske aristokracije. Iz tega obdobja so največja atrakcija Razgledni vrtovi, ki so del palače Ahileon. Palača je zapuščina habsburške princese Sisi, ki se je na Krf umaknila pred težavami na domačem dvoru. Ker je bila princesa zelo navdušena nad antičnimi junaki, še posebej nad Ahilom, se pojavljajo po celotnem posestvu v obliki slik ali kipov. Palača je bila tudi prizorišče snemanje filma o Jamesu Bondu Samo za tvoje oči.
Ena izmed takih znamenitosti je tudi zaliv poimenovan Kanal ljubezni v mestu Sidari. Zaliv je zelo ozek, dolg pa je nekaj deset metrov. Spremlja ga tudi legenda, ki pravi, da bo vsak par, ki ga po dolgem preplava skupaj, zaljubljen za vedno.
Zelo zanimivo pa je tudi samo mesto Krf, ki ga imenujejo tudi »Mesto trdnjav«, saj ima kar tri trdnjave. Stara trdnjava nudi izjemen razgled na mesto, do nje pa lahko pridete iz starega mestnega jedra, ki je pod Unescovo zaščito, skozi ogromno sprehajališče in park, ki ju je dal zgraditi Napoleon.